Haber

MİT, PKK/KCK’nin uyuşturucu ve kara para trafiğini yöneten teröristi etkisiz hale getirdi

MİT, PKK/KCK’nin uyuşturucu ve kara para trafiğini yöneten teröristi etkisiz hale getirdi

ANKARA – PKK/KCK terör örgütünün uyuşturucu ticareti ve kara para trafiğini yöneten Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Rızgar Suvar kod adlı Yadin Bulut etkisiz hale getirildi.

MİT’in PKK/KCK terör örgütüne yönelik sınır ötesi operasyonları hız kesmeden devam ediyor. MİT, Kuzey Irak’ta kurduğu istihbarat ağı ve saha ajanları aracılığıyla terör örgütüne darbe vurmaya devam ediyor.

Edinilen bilgiye göre, MİT’in PKK/KCK terör örgütü mensuplarının faaliyetlerini izleme kapsamında yürüttüğü çalışmalarda, hakkında soruşturma açılmasının ardından 2015 yılında PKK/KCK kırsal kadrolarına katıldı. Ülke içinde uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla 2016 yılı sonuna kadar Kandil’de faaliyet gösteren ve 2017 yılında da kendisini suçlayan Rızgar Suvar kod Yadin Bulut’un, kurduğu sözde Palu Girişim Kümelenmesi Sorumlusu olarak atandığı öğrenildi. 2018 yılında Hakurk-Avaşin bölgelerinde sözde gümrük memuru olarak çalıştığı bilinen örgütte, şu anda örgütün uyuşturucu ticareti ve kara para trafiğini yönetiyor.

PKK/KCK’nin en önemli gelir kaynakları arasında yer alan uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklama faaliyetlerine darbe vurmak amacıyla MİT mensupları tarafından Rizgar Suvar kod adlı Yadin Bulut’un etkisiz hale getirilmesi kararı alındı.

MİT’in operasyon kararının ardından örgütün uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklama faaliyetlerinden sorumlu olan Rızgar Suvar kod adlı Yadin Bulut’un yeri, Irak’ın kuzeyindeki geniş istihbarat ağı ve saha casusları aracılığıyla belirlendi.

MİT’in sahadaki ajanlarından Rizgar Suvar kod adlı Yadin Bulut, uyuşturucu sevkiyatı amacıyla harekete geçtiği öğrenildikten sonra nokta operasyonuyla etkisiz hale getirildi.

Güvenlik uzmanları, Rizgar Suvar kod adlı Yadin Bulut’un etkisiz hale getirilmesinin PKK/KCK’nin mali ayağına darbe vurduğu yorumunu yaptı. Bölücü terör örgütüne her alanda darbe indiren MİT, terörü kaynağında yok etme politikası çerçevesinde önümüzdeki dönemde de hem Irak’ta hem de Suriye’de hedefli operasyonlarına devam edeceği mesajını verdi.

osmancik-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu