Haber

Pervin Buldan: Kürt meselesi cumhuriyet ve demokrasinin en büyük çatlağıdır

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul’da. “Demokratik Cumhuriyet Konferansı”düzenlendi.

Bakırköy’de İBB Cem Karaca Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, amaçlarının demokrasiyi geri dönülmez şekilde tesis etmenin yollarını birlikte aramak olduğunu söyledi.

“Büyük barışı inşa edebileceğimize inanmamız gerçekten önemli”

Sancar, demokrasinin önünü açmanın, cumhuriyeti demokrasiyle buluşturmanın, bütünleştirmenin ve kopmaz bir bağ içine oturtmanın temel sorunlarla gerçekçi bir şekilde yüzleşmekten geçtiğini belirtti.

İhtiyacımız olan şey; siyaseti tam anlamıyla özgürleştirmek, bireyi özgür kabul etmek, toplumda bu farklılıklar için eşit ve bir arada yaşama fırsatları yaratmak ve büyük bir barışı tesis etmektir. Nitekim bu temelde büyük bir barış kurabileceğimize inanmamız bu açıdan değerlidir. Ama eşit yaşamanın kurallarını oluşturduğumuzda farklılıklarımızı ortaya koyabiliriz. Ama özgürlüğü bu toplumun kurucu dinamiği haline getirdiğimizde herkesin kendini özgürce ifade edebildiği ve eşit hissedebildiği bir yaşam kurabileceğiz.

“Kürt sorunu, cumhuriyet ile demokrasi arasındaki en büyük uçurumdur”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da demokratik cumhuriyetin tüm meseleleri tahlil etmenin anahtarı olduğunu belirtti.

Türkiye’de Kürt sorununa çözüm bulunmadığını belirten Buldan, şöyle devam etti:

Bu ülkedeki bütün sorunların kaynağı olan Kürt sorununun acizliği, cumhuriyetin demokrasi ile buluşmasının önündeki en büyük engellerden biridir. Kürt sorunu, cumhuriyet ile demokrasi arasındaki en büyük uçurumu oluşturmaktadır. Ülkemizde cumhuriyetin yol açtığı tahribatları ve cumhuriyetle ilgili olayları sıralamak elbette ki zamanımız ve günümüz için yeterli olmayacaktır. Bu birliktelik temelinde toplumsal mutabakatı her zaman sağlayacağımızın garantisi olarak görülebilir. Dolayısıyla sorunun demokratik bir tahlili vardır ve kalıcı bir barış, cumhuriyetin demokratikleşmesi açısından da tarihi bir rol oynayacaktır.

habercal.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu