Haber

AB’nin Ermenistan’daki gözlem misyonu sona erdi

Ermenistan-Azerbaycan sınırında durumu izleyen ve iki aydır sınırın Ermenistan tarafında bulunan Avrupa Birliği (AB) heyetinin görevi tamamlandı.

Avrupa Konseyi’nden yapılan açıklamada, 17 Ekim’de görevlendirilen AB izleme misyonunun bugün görevinin sonuna geldiği bildirildi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yanı sıra AB Konseyi ve Fransa’nın vardığı mutabakatla görevlendirilen sivil AB heyeti, Ermenistan sınırındaki durumu izleme, inceleme ve rapor hazırlamayı amaçlıyordu. ve Azerbaycan.

40 kişilik Avrupa uzman heyetinin görevinin bugün tamamlanmasının ardından yeni bir aşamaya geçildiği belirtildi.

“Bugün, nihai hedefi bölgede sürdürülebilir barışa katkıda bulunmak olan ve Ermenistan’da daha uzun vadeli olası bir AB misyonunun temelini atacak olan geçiş ekibiyle AB’nin Güney Kafkasya’daki varlığının yeni bir aşamasına başlıyoruz. ,” açıklamasında bulundu. terimi yer aldı.

AB, Ermenistan makamlarıyla anlaştıktan sonra yeni transit grubunu Gürcistan’daki AB İzleme Misyonundan kaydırarak Ermenistan’a gönderecek.

AB’nin bir geçiş ekibi göndermesindeki amacı, “Birliğin bölgedeki güvenlik durumuna ilişkin farkındalığını artırmak ve olası bir sivil AB Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası (OGSP) misyonunun planlanması ve hazırlanmasına katkıda bulunmaktır”.

Aliyev ve Paşinyan, 6 Ekim’de Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da düzenlenen Avrupa Siyasi Topluluğu toplantısı çerçevesinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve AB Konseyi Lideri Charles Michel ile yaptığı dörtlü görüşmede gündeme geldi.

Avrupa Konseyi, 17 Ekim’de AB’nin Ermenistan sınırına bir gözlem heyeti göndermesine karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu